english
HomeVýstavyTiskové zprávyJiří Šindler / Od písma k obrazu

Tiskové zprávy

Jiří Šindler / Od písma k obrazu

14. 3. 2008 - GMU

Výstava Jiřího Šindlera v GMU Roudnice nad Labem

Jiří Šindler dnes již patří ke klasikům českého moderního umění. Po studiích na Vysoké umělecko průmyslové škole v Praze v grafické speciálce Antonína Strnadela začal přemýšlet, co se v budoucnu stane jeho výtvarnou doménou. Nelišil se nijak od svých generačních druhů a přátel z dob výuky, s nimiž uzavřel dlouholeté a trvalé přátelství, ať se jednalo o Stanislava Kolíbala, Jiřího a Daisy Mrázkovou nebo o Adrienu Šimotovou, která po mnoha desetiletích ilustrovala jeho „Sny“.

Šindlera často trápily živé surreálné sny, ale do výtvarného díla je nezapojoval, protože čas surrealistů skončil, a věděl, že nové odezvy nemají původní příchuť.  Staly se součástí jeho života, některé zvláštˇ obsedantní se dodnes často opakují. Protože se převážně týkají vlády strachu z padesátých let jsou pro něho stále velmi tíživé.

Možná díky tomu, že se vrátil po ukončení studia do rodné vesnice Korouhve u Poličky, kde měl svou dílnu. Nezařadil se mezi pražské spolužáky, kteří se usadili v hlavním městě a společně hledali cestu k výtvarnému projevu, který by nebyl podřízen ideologickému požadavku socialistického realismu. Mnozí z nich se sdružili ve skupině UB 12, která neměla výtvarný program, ale oporou byla  možnost vzájemných konfrontací. Zřejmě proto si každý z nich vypracoval osobní výtvarný názor.

Ještě v době studia prožil Šindler nějaký čas v proslulé tiskařské dílně Vlastimila Vokolka,  z níž vycházely krásné bibliofilie, jejichž hodnota je dodnes příkladná. Zde poprvé poznal kouzlo liter a jejich možností, které se mu stalo osudným, přestože to nebyla láska na první, ale až na druhý pohled. Zato však důkladná a celoživotní. Písmo je pro něj nejdůležitějším článkem výtvarného projevu - dokonce se mu dnes již více jak 20 let věnuje jako pedagog a těší jej, že může na Fakultě výtvarného umění Vysokého učení technického v Brně vychovávat žáky nejen k lásce ke krásnému písmu, ale i k citlivému přístupu k tomuto skromnému umění, které má v životě tak veliké místo.

Přestože je Šindlerovým zájmem hlavně latinka, neváhá zabývat se i hebrejským písmem. Když dostal nabídku vytvořit tiskovou hlaholskou abecedu, tak aby bylo možné vydat misál, neváhal a přijal ji. Netušil však, co se za tím skrývá – přípravná práce trvala čtyři roky. Jako pomůcku měl k dispozici Kyjevské listy z 9 . - 10. století moravské provenience. Avšak vyjít z tohoto ručně psaného textu a převést jej do tiskové podoby a dostat 40 liter do ruky tak, aby byly dokonalé, znamenalo víc než houževnaté úsilí a několik tisíc hodin usilovné práce. V roce 1992 Misál vyšel a stal se ojedinělým uměleckým artefaktem, jaký nemá obdobu. Po skončení úkolu začal převádět hlaholskou abecedu i do obrazu, protože každá jednotlivá litera je podivuhodným znakem a dílem sama o sobě.

Jiří Šindler zasáhl i velmi výrazně do ilustrační tvorby, které se v průběhu času věnuje pravidelně. Mnohokrát byl za tuto práci oceňován i mezinárodně. Do jeho repertoáru patří čeští i světoví literáti a básníci. Někdy si mohl vybrat sám, a potom se obrátil k Vladimíru Holanovi, jehož díla si velice váží, nebo k Františku Halasovi, Janu Čepovi, Jiřími Wolkerovi, Janu Vladislavovi, k němuž jej poutá životní přátelství, či Jakubu Demlovi, Timotheu Vodičkovi, Ivanu Blatnému, Jaroslavu Seifertovi, Josefu Čapkovi. I světových autorů byla celá řada z různých dob od W. Shakespeara, B. d´Aurevillyho, I. Babela, A. S. Puškina, N. V. Gogola,  F.G. Dostojevského, A. Gončareva,  L. N. Tolstoje a d.

Je nesporné, že v oblasti písma, krásné knihy, její obálky a úpravy patří Jiří Šindler ke světovým veličinám.

Galerie moderního umění v Roudnici n.L. připravila výstavu tohoto umělce, která bude v prostorách výstavní síně přístupna od 3. dubna do konce května t.r. Celkem bude vystaveno téměř 100 exponátů, jejichž převážnou část bude tvořit grafické dílo z poslední doby. Velký podíl bude věnován právě práci s písmem, jehož je Šindler u nás nejen největší znalec, a se kterým pracuje na světové úrovni. Výstava bude doprovozena bohatě vypraveným katalogem s úvodní hodnotící částí a všemi katalogovými údaji.

Kontakt:

Jaroslava Michalcová GMU
galerie@galerieroudnice.cz
tel.: 416 837 301

Výstava:

Jiří Šindler / Od písma k obrazu

 
 
youtubeGalerie blog
Tel: 416 837 301
E-mail: galerie@galerieroudnice.cz

Mapa stránek
© 2012  Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
- Očkova 5,  413 01 Roudnice nad Labem

 Webdesign saKra, realizace Michal Ševčík